Јован Јовановиќ - Змај

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: Ј Јован Јовановиќ - Змај
(24 ноември 1833 -3 јуни 1904)
Видете исто така: биографија, медија, цитати. Портрет на Змај.
Јован Јовановиќ - Змај

Јован Јовановиќ-Змај (српски: Јован Јовановић Змај; Нови Сад, 24 ноември 1833 - Сремска Каменица, 3 јуни 1904) — српски писател, преведувач, новинар, академик и лекар, еден од најпопуларните детски писатели, кој се смета за родоначалник на српската поезија.

Творештво[уреди]

Детска поезија

Надворешни врски[уреди]


Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.