Јован Јовановиќ - Змај/ Сестра братче лула

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Сестра братче лула“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Лулко, моја шарена,
лулкај ми го Младена,
лулкај ми го, лулко мила,
да ми стане јунак - сила
лулкај братче - јуначе
за да не се расплаче.

Лулко, моја шарена,
лулкај ми го Младена,
нека јакне, нека расне,
голем јунак да порасне.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.