Јован Јовановиќ - Змај/ Добри соседи

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Добри соседи“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Добра вечер, сосетке!
Уф, ама сум жедно,
Дај ми малку водичка,
само голтче едно.

Ќе ти дадам, ќе ти дадам,
добро што ми спомна.
Штом си жедно, еве ти ја,
еве цела стомна.

Благодарам, сосетке,
што ми душа зближи.
Штом нешто ти притреба
мене ти ми кажи.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.