Јован Јовановиќ - Змај/ Што гледам

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Што гледам“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Мали деца, мало кајче, мало море;
мало едно и катарка мала горе.

Малку ветар, бран малечок, пристан мал,
мало весело, мала мака, мала рака.

Сè е мало, та изгледа како шега.
Штом е така - и песничка мала сега.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.