Јован Јовановиќ - Змај/ Што сме дочекале

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Што сме дочекале“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Кој е оној што прав крева,
леле, што е сега?
Тобошарот пусти Милан
од мисирот бега.

Ете, што сме дочекале,
кај е пуста сила?
Појунак е еден мисир
од нашиот Милан.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.