Јован Јовановиќ - Змај/ Рачиња си мие

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Рачиња си мие“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Рачиња си мие
братчето ми Раде.
Знаете ли зошто?
Оревчиња јадел.

Ама весел не е,
нешто му е мака.
Уште има црно
на едната рака.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.