Јован Јовановиќ - Змај/ Мјау - мјау

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Мјау - мјау“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Мјау, мјау - мјаука
малечко маченце!
Аау, ау, што ти е
мачкино детенце?

Можеби те клукнало
кавгаџивче врапче,
или те исплашило
големо жапче?

Да погодиш, сестричке,
не е ништо тешко:
не давај ми, душичке
млеко многу жешко!


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.