Јован Јовановиќ - Змај/ Штркот

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Штркот“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Ете го штркот долета,
ја носи славно пролетта:
пролетта, дете маленко,
ни носи цвеќе шаренко.

Пролет ни песни дарува,
сè се на светов радува.
Пејте ни песни, пилчиња
бидете среќни, дечиња.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.