Јован Јовановиќ - Змај/ Мачка предела

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Мачка предела“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Мачка цел ден предела,
Милка дома седела,
седела, си велела:
- Преди, преди маченце,
платно јас да ткам,
а платното, душичке,
на мама ќе го дам.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.