Јован Јовановиќ - Змај/ Ветар

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Мачка предела“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Јас сум ветар, кревам прав,
зар не ви е, деца, страв?

Ту сум дете како вас,
дувам кроце секој час.
Ту ќе станам момче итро,
ќе заиграм оро ситно,
пискам како лута змија,
ко фортуна страшна вијам.

Затворете прозор, врата
оти деца, ќе ве фатам!

Јас сум ветар, кревам прав,
зар не ви е, деца, страв?


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.