Јован Јовановиќ - Змај/ Јованка градинарка

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Јованка градинарка“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Кај погледаш
сегде чудо,
ова време
баш е лудо,
зашто сега
дождец паѓа,
а Јованка
градинарка
вредна, брза,
работлива
градината
ја полива.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.