Јован Јовановиќ - Змај/ Гатанка

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Гатанка“

од Јован Јовановиќ - Змај
Македонски превод. Песната е оригинално издадена на српски јазик.

Имам долго срце
од пета до глава -
дури малку ѕирка
над мојата глава.

На масата седам
до првите петли.
Со срцето мое
умираме светли.
(свеќа)


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.