Втора книга Мојсеева

Од Wikisource
(Пренасочено од Излез)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прва книга Мојсеева Втора книга Мојсеева

од Мојсеј
Трета книга Мојсеева
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

Втората книга Мојсеева, позната и како Излез е втората книга од петте Мојсееви книги и воедно втора од Стариот Завет.

Текст

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.