Прва книга Мојсеева

Од Wikisource
(Пренасочено од Битието)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

нема Прва книга Мојсеева

од Мојсеј
Втора книга Мојсеева
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

Прва книга Мојсеева, позната и како Битие или Настанокот е првата книга од петте Мојсееви книги и воедно прва од Стариот Завет.

Текст

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.