Трета книга Мојсеева

Од Wikisource
(Пренасочено од Левит)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Втора книга Мојсеева Трета книга Мојсеева

од Мојсеј
Четврта книга Мојсеева
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

Третата книга Мојсеева, позната и како Левитска книга е третата книга од петте Мојсееви книги и воедно трета од Стариот Завет.

Текст

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.