Нов Завет

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нов Завет

од Библијата


Новиот Завет е централното писмено свидетелство на христијанството, во кое основната представена личност е Исус Христос. Новиот завет претставува втор дел на Библијата (по Стариот завет) и содржа 27 книги, од кои се евангелија, историја и дејност на првите христијани, писма и книгата Откровение. (Повеќе...)

Текст[уреди]

Поврзано[уреди]