Слогница речовска

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Славянско насельениски македонска слогница речовска за исправуванье, правословки-язическо писание

од Ѓорѓија Пулевски
на стар македонски правопис.
Слогница речовска е првата печатена граматика на македонскиот јазик. Книгата е издадена во Софија во 1880 година од страна на Ѓорѓија Пулевски.

Содржина

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.