Ѓорѓија Пулевски

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: П Ѓорѓија Пулевски
(1817 - 13 февруари 1893)
Видете исто така: биографија, медија, цитати. Портрет на Пулевски.
Ѓорѓија Пулевски

Ѓорѓија Пулевски или Ѓорѓи Пулевски (1817, Галичник – 13 февруари 1893, Софија) бил македонски писател на кратки дела, лексикограф, историчар и воен водач.

Творештво[уреди]

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.