Слогница речовска (современ правопис)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Словенскомакедонска слогница речовска за исправување, правилно јазично пишување.

од Ѓорѓија Пулевски
на современ македонски правопис.


Слогница речовска е првата печатена граматика на македонскиот јазик. Книгата е издадена во Софија во 1880 година од страна на Ѓорѓија Пулевски.

Содржина[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.