Псалми/ 54

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

53 Псалми
54 псалм
од н.п.
55
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

   1 За началникот на пејачите. На жичени свирки. Давидова поука, кога дојдоа Зифеите и му рекоа на Саула: „Не ли се крие Давид кај нас.” Спаси ме, Боже, со Твоето име, и со Твојата сила извојувај ми правда!
  2 Послушај ја, Боже, мојата молитва, и сослушај ги зборовите на мојата уста!
  3 Зашто туѓинци станаа против мене и силниците го бараат мојот живот: го немаат Бога пред себеси.
  4 Ете, Бог ми помага, Господ го крепи мојот живот.
  5 Ја свртува несреќата врз моите непријатели, истреби ги со Твојата вистина.
  6 Радосно, од срце, ќе Ти принесам жртва, ќе Го фалам Твоето Име, Господи, зашто е благо;
  7 зашто Ти ме избави од секоја мака, и моето око ги виде засрамени моите непријатели.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.