Псалми/ 53

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

52 Псалми
53 псалм
од н.п.
54
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

  1 За началникот на пејачите, на дувачка (свирка). Давидово учење. Безумникот рече во своето срце: „Нема Бог!” Расипаните прават гнасни беззаконија; никој не прави добро.
  2 Бог гледа на човечките синови од небесата, да види има ли некој разумен да Го бара Бога.
  3 Но, сите свртија заедно, сите се расипаа; никој не прави добро, нема ниеден.
  4 Нема ли да се вразумат тие што прават беззаконие, кои го голтаат мојот народ како да јадат леб? Тие не Го повикуваат Бога.
  5 Од страв ќе треперат, каде и страв нема, зашто Бог ќе ги распрсне коските на оние кои војуваат против тебе. И тие ќе се посрамат, зашто Бог ги отфрли.
  6 О, нека дојде од Сион спасението за Израел! Кога Бог ќе го врати од пленство Својот народ, ќе се радува Јаков, ќе се весели Израел.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.