Псалми/ 4

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

3 Псалми
4 псалм
од н.п.
5
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

 1 Кога викам послушај ме, Боже на мојата правда, Ти што ме избави од тесно: смилувај ми се и послушај ја мојата молитва!
  2 Човечки синови, до кога ќе ја обрнувате Мојата Слава во срам? До кога ќе ја љубите суетата и ќе ги барате лагите?
  3 Но знајте: Господ го одделил за себе Својот пријател; Господ слуша кога викам кон Него.
  4 Треперете и не грешете; размислувајте во срцата, на вашите легла, и молкнете.
  5 Принесете жртви на правда и надевајте се на Господа!
  6 Мнозина зборуваат: „Кој ќе ни покаже што е добро?” Господи, осветли нè со светлината на Твоето лице!
  7 Ми даде радост во моето срце поголема од нивната, кога им се раѓа изобилно жито и вино.
  8 Спокојно ќе легнам, и ќе заспијам зашто само Ти, Господи, ми даваш да живеам во безбедност.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.