Псалми/ 3

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

2 Псалми
3 псалм
од н.п.
4
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

 1 Господи! Колку многу се моите противници, колку многу се креваат против мене!
  2 Мнозина се што зборуваат за мојата душа: „Нема за него спасение при Бога!”
  3 Сепак, Господи, Ти си мој штит, моја слава, Ти ми ја воздигна главата.
  4 Со глас извикав кон Господа и Тој ме послуша од Својата Света Гора.
  5 Јас легнувам, спијам и се разбудувам, зашто Господ ме чува.
  6 Не се плашам од десетици илјади луѓе, што се нафрлаат на мене од сите страни.
  7 Стани, о Господи спаси ме, о мој Боже! Ти ги удираш по образи сите мои непријатели, им ги кршиш забите на нечесните.
  8 Спасението е во Бога: Твојот благослов е над Твојот народ.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.