Псалми/ 14

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

13 Псалми
14 псалм
од н.п.
15
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

   1 Безумникот рече во своето срце: „Нема Бог!” Се расипаа; нивните дела се гнасни нема кој да прави добро.
  2 Господ гледа од небесата на човечките синови за да види дали има некој разумен: кој да Го бара Бога.
  3 Сите свртија заедно, сите се расипаа; нема кој да прави добро, нема ниеден.
  4 Зар нема да се вразумат сите, кои беззаконуваат, кои ги голтаат Моите луѓе како да јадат леб? И не Го повикуваат Господа?
  5 Таму ќе затреперат од голем страв, зашто Бог е во праведно поколение.
  6 Ги засрамивте намерите на бедниот; но Господ е негово прибежиште.
  7 О, нека дојде од Сион, спасението на Израел! Кога Господ ќе ги врати заробениците од Својот народ, тогаш ќе се зарадува Јаков и ќе се развесели Израел.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.