Псалми/ 13

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

12 Псалми
13 псалм
од н.п.
14
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

   1 На пејачкиот началник. Давидов псалм. До кога, Господи, ќе ме забораваш сосем? До кога ќе го криеш Своето лице од мене?
  2 До кога ќе слагам совети во мојата душа, тага во срцето секој ден? До кога ќе се издига мојот непријател над мене?
  3 Погледни, послушај ме, Господи, Боже мој! Просветли ги моите очи за да не заспијам во смрт;
  4 За да не рече мојот непријател: „Го надвив!” Да не се радуваат моите противници, кога ќе се поколебам.
  5 Јас се надевам на Твојата милост; моето срце ќе се радува во Твоето спасение.
  6 Ќе Му пеам на Господа, Кој ме награди.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.