Псалми/ 15

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

14 Псалми
15 псалм
од н.п.
16
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

  1 Давидов псалм. Господи, кој може да живее во Твојот шатор? Кој ќе се настани во Твојата Света Гора?
  2 Оној кој оди непорочно, кој твори правда и зборува вистина од своето срце;
  3 кој не клевети со својот јазик, кој не му прави зло на ближниот и не го срамоти својот сосед.
  4 Кој го презира лукавиот, а ги почитува оние, кои се бојат од Господа; кој се заколнува на своја штета, па не се одречува;
  5 кој не го дава своето сребро за добивка и не прима поткуп против невиниот. Кој постапува така, нема да се колеба никогаш!

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.