Псалми/ 11

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

10 Псалми
11 псалм
од н.п.
12
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

   1 На пејачкиот началник. Давидов псалм. Се надевам на Господа! Зошто тогаш и велите на мојата душа: „Одлетај во гората, како птица!”
  2 Бидејќи, ете, нечесните го оптегнаа лакот, ги запнаа стрелите за тетивите, за да ги застрелаат, во темнина, оние, што се со право срце.
  3 Кога се расипани основите, што ќе прави праведникот?
  4 Господ е во Својот свет Храм; Господовиот престол е на небесата. Неговите очи гледаат, Неговите трепки ги испитуваат човечките синови.
  5 Господ ги испитува: праведниот и неправедниот, од дното на душата го мрази силникот.
  6 Ќе излее жар и сулфур врз грешниците, огнен ветер ќе им биде дел од нивната чаша.
  7 Зашто Праведниот Бог ја љуби правдата; праведникот ќе го гледа Неговото лице.

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.