Од борбата/ 3 песна

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2 песна „3 песна“

од народното творештво
4 песна
Собрал и уредил Блаже Конески во 1947.

А бре Македонче,
каде се спремаш?
Борба те чека,
борба за слобода.
Момци накитени,
моми наредени,
в борба ми влагат,
борба за слобода.
Нека разберат
крвави фашисти:
македонско име
нема да загине!


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.