Од борбата/ 39 песна

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
38 песна „39 песна“

од народното творештво
Собрал и уредил Блаже Конески во 1947. Песната е од Струга. Песната е всушност химната на Македонија.

Денес над Македонија се раѓа
Ново сонце на слободата.
Македонците се борат
за својте правдини !
 
He тажи, Македонијо, мајко мила,
крени глава гордо, високо.
Старо, младо, машко и женско
на нозе се кренало!
 
Од гроб станаа славните ѕидари
на Крушевската република:
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански.
 
Горите македонски шумно пеат
бојни песни, нови весници:
„Македонија слободна,
слободна ќе живеј!“


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.