Од борбата/ 35 песна

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
34 песна „35 песна“

од народното творештво
36 песна
Собрал и уредил Блаже Конески во 1947.

Гледај ме, гледај, ax мило либе,
нагледај ми се!
Денес сум тука, шарено пиле,
утре ќе одам,
утре ќе одам млад партизанин
в Славеј планина.
Оттам ќе гледам, ax мило либе,
славна Дебарца,
славна Дебарца, сè попленета,
сè попалена.
Ја попленија, ја попалија,
ја попалија, ax мило либе,
клети фашисти!


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.