Од борбата/ 20 песна

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
19 песна „20 песна“

од народното творештво
21 песна
Собрал и уредил Блаже Конески во 1947. Песната е од с. Црвена Вода, Дебарца.

A Милево другарице,
те ранија на Распаќе.
Од Распаќе до болница
патот крви се полеа.
Кај Милева и врвеше,
орман Mи ce одзиваше.
Кога душа излагаше,
Милева и говореше:
„Ој другари, Косовари,
мене да ме не жалите,
ја погинав за слобода.“


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.