Моторни песни/ Комитска

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Земја“ „Комитска“

од Никола Јонков Вапцаров
„Песна“
Песната е издадена во 1940.

Ветрот метка окапани лисја,
до три лета не сме биле дома!
Жените за вдовици се мислат,
па - гледајќи в Пирин прсти ломат.

Не ни здодеа ли пат низ грање?
Жал по рожба нас не ли нè згрна?
За да најдеш камен, та, да станеш,
камен - зглавје, за постела - трња!

-Прокапале стреите во село!
-Троскот в нивје, војводи, се реси!
„Стрелај горе, кон ѕвездите стрелај,
да умреме слободни и чесни“.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.