Јов/ 26 глава

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

25 глава Јов
26 глава
од н.п.
27 глава
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

  1 Јов проговори и рече:
  2 „Колку добро знаеш да му помогнеш на немоќниот и да ја потпреш изнемоштената мишка!
  3 Колку добар совет му даваш на неукиот; навистина покажа преголема мудрост.
  4 Кому му ги упати овие зборови и кој дух зборуваше од тебе?”
  5 Мртвите пред Бога, треперат долу под земјата, морските води се тресат и нивните чудовишта.
  6 Пред Неговото око Шеолот зее откриен, и бездната на смртта нема превез на себе.
  7 Тој го оптегнува Северот врз празнината, Тој ја држи земјата, необесена на ништо.
  8 Тој ја затворува водата во Своите облаци, но облаците не се скинуваат под неа.
  9 Тој го покрива полното лице на месечината, простирајќи го Својот облак врз него.
10 Тој и постави меѓи на водата, каде прекратува светлината и темнините почнуваат.
11 На небесниот свод се потресуваат столбовите и премираат од страв, кога Тој се заканува.
12 Тој го скроти морето со Својата сила и го сотре со мудрост чудовиштето Рахав.
13 Со својот Дух ги украси небесата, а Неговата рака ја прободе брзата змија.
14 Сè тоа е само дел од Неговите дела, од кои ние за Него слушаме слабо. Но кој може да го сфати громот на Неговата сила?”

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.