Јов/ 25 глава

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

24 глава Јов
25 глава
од н.п.
26 глава
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

   1 Тогаш Валдад од Шуах проговори и рече:
  2 „Господството и стравот се во Неговата рака и Тој создава мир во Своите висини.
  3 Зар можат да бидат изброени Неговите чети и врз кого не изгрева Неговата светлина?
  4 Па како може човек да биде праведен пред Бога, и родениот од жена, како може да биде чист?
  5 Ете, и месечината ја губи својата светлина пред Него, за Неговите очи ѕвездите не се чисти.
  6 Што да се рече тогаш за човекот, за тој црвец, за човечкиот син - бедно црвче?”
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.