Псалми/ 23

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

22 Псалми
23 псалм
од н.п.
24
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

    1 Давидов псалм. Господ е Пастир мој; ништо нема да ми недостасува,
  2 На зелени пасишта Тој ми дава починка; При тивки води - ме води.
  3 Ја освежува мојата душа, ме води по патеките на правдата, поради Своето име.
  4 Ако тргнам и низ долината на смртната сенка, нема да се уплашам од злото, зашто Ти си со мене. Твојот жезал и Твојата палка ме утешуваат.
  5 Приготвуваш трпеза пред мене, пред погледот на моите непријатели. Ја помаза мојата глава со масло, мојата чаша се прелева.
  6 Навистина, благоста и милоста ќе ме следат, низ сите денови на мојот живот. И јас ќе престојувам во Господовиот дом засекогаш.
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.