Псалми/ 1

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

нема Псалми
1 псалм
од н.п.
2
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

   1 Блажен е човекот кој не оди по советот на нечесните, и не стои на патот на грешниците, и не седи во седиштето на потсмевачите;
  2 туку волјата му е во Господовиот Закон и за Неговиот Закон размислува дење и ноќе:
  3 Тој е како дрво засадено покрај водни потоци, што донесува плод во свое време; неговите лисја никогаш не венат; сè што прави, во сè успева.
  4 Нечесните не се такви, тие се како плева што ветерот ја разнесува.
  5 Затоа нечесните нема да се одржат на суд, ниту грешниците во собранието на праведните.
  6 Зашто Господ го знае патот на праведните; а патот на нечесните ќе пропадне.

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.