Едгар Алан По/ На

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„На“

од Едгар Алан По

Не кријам дека мојта судба земна
во себе мошне малку Земја сви -
И дни на љубов штуро зафрли
во една минута на мразба темнa;

Не жалам дека тие што се сами
се посреќни од мене! Чуму плач!
Но, дека јас сум само минувач
за тебе, драга, знам: в жал ќе се врамиш.


Поврзано[уреди]


Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.