Браќа Миладиновци

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: М Браќа Миладиновци
Видете исто така: биографија, медија, цитати.

Браќата Димитар (Струга, 1810 - Цариград, 23 Јануари 1862) и Константин (Струга, 1830 - Цариград, 18 Јануари 1862) Миладинови се основачи на националната преродба во Македонија од средината на деветнаесеттиот век.

Творештво[уреди]

За творештвото видете ги следните статии:

Забелешки[уреди]

Надворешни врски[уреди]


Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.