Ацо Караманов/ А тој леташе понатаму

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„А тој леташе понатаму“

од Ацо Караманов

Под него остана денот како распеаните пердуви
на модрите гулаби. Раздвиженото пченкарно зрно.
Под него се изгуби земјата.
И беа само, тој, небото и сонцето.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.