Црноризец Храбар

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на автори: Ц Црноризец Храбар
(9 век - 10 век)
Видете исто така: биографија. Ран македонски и старословенски автор, просветител и најверојатно учител на Св. Кирил и Методиј.

Црноризец Храбар (старословенски: Чръноризьць Храбръ) бил анонимен словенски средновековен писател од Преславската книжевна школа. Псевдонимот Црноризец Храбар значи Калуѓер Храбар.

Творештво[уреди]

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.