Христо Смирненски

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: С Христо Смирненски
(17 септември, 1898 – 18 јуни, 1923)
Видете исто така: биографија, медија, цитати. Портрет на Смирненски.
Христо Смирненски

Христо Димитров Измирлиев, познат со псевдонимот Христо Смирненски (17 септември, 1898 – 18 јуни, 1923) бил македонски и бугарски поет со македонско потекло.

Творештво[уреди]

Поезија[уреди]

Проза[уреди]


Надворешни врски[уреди]


Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.