Убави зборови

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Убави зборови од Видое Подгорец

Ај,да измислуваме убави зборови!
Еве вака:
Да биде радост наместо мака.

Се што е насилно,свирепо грубо-
нека го носи името-љубов!

Вистина ставаме наместо лага
смеа и веселба наместо тага.

Болката нека е ведрина сега,
а сите војни да станат шега.

Црното нека си остане боја,
но,да не тежи во душата твоја...

Солзите-мака в срце што носат
нека се претворат во капки роса.

Поврзано[уреди]