Туѓината пуста да остане

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Туѓината пуста да остане,
Таа од либето ме раздели.
Таа од либето ме раздели,
Што го љубев време три години.
Сите печалбари си дојдоа
Само мојто либе не се врати.
Ќе ве прашам млади печалбари
Дали го видовте мојто либе.
Дали го видовте мојто либе
Од печалба дома да си иде?
Дење ноќе на порти го чекам
Везден плачам и на него мислам.
На трета година писмо прати
И ми пише нема да се врати.
Не се враќа друга си заљубил
И за неа тој си се оженил.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Музика Блог за македонски народни песни