Сулејман си има џанам 12 чифлици

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сулејман си има џанам
дванајсет чифлици.
Чифлици си дава џанам,
Лена не ја дава.

Лена не ја дава џанам,
што е многу лична.
Бела ем црвена џанам,
тенка ем висока.

Ленинита рамна снага,
тешка половина.
Ленините очи џанам,
црно черешови.
Ленините гајтан веѓи,
морски пијавици.

Поврзано[уреди]