Собрале ми се сватови

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Собрале ми се сватови
со девет рала тапани
кумови одат на чело
песна си пеат весело.
Повелете мили гости
куќа ви е отворена. [2х]

Удрете силно тапани
вивнете зурли до небо
секој да чуе разбере
се' живо да се собере.
Пијте вино и ракија
среќно и аирлија. [2х]

Наздравете мили сватови
да ни се живи младите
денеска свадба правиме
а до година крштенка.
Рујно вино се налева
се' до капка се испива. [2х]

Поврзано[уреди]