Слеј се со тишината/ Штрк

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Штрк“

од Ацо Шопов


Падна на ридот, еден штрк
сонува брегови зелени.
My ce привидува дека e пак
со јатата иселени.
Во летот долг се срушил oн
и никој не го закрилува.
Ѕемне ... и мисли дека е сон
првата снегулка што го милува.

Видете исто така[уреди]