Сеј со здравје, севдо моја

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сеј со здравје, севдо моја
дур' си е ден да си одам.
Сета работа си је оставив,
со тебе да се ?.

Подари ми твојта слатка уста
за да си позборвиме.
Подари ми твојте црни очи
за да се погледаме.

Не вени ми моје лице бело
денеска си го љубело.
Не плачите моји очи црни,
до сега бевте со него.

Поврзано[уреди]