Псалми/ 43

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

42 Псалми
43 псалм
од н.п.
44
Текстот е базиран на македонскиот превод на Библијата од 1999 година.

     1 Боже! Суди ме право, и заштити го моето дело против нечесен народ. Избави ме од лукав и неправеден човек!
  2 Зашто, Ти си Боже, моја крепост; зошто ме отфрлаш? Зошто одам натажен, притиснат од непријателите?
  3 Испрати ги Својата светлина и вистина: нека ме водат нека ме одведат во Твојата Света Гора, во Твоите живеалишта.
  4 Тогаш ќе му пристапам на Божјиот жртвеник, при Бога - моја величествена радост. Со псалтир ќе Те славам, Боже, О Боже мој!
  5 Зошто си истоштена душо моја, и зошто липаш во мене? Надевај се на Бога, зашто пак ќе Го славам: мојот Спасител, својот Бог!
 

Поврзано

Надворешни врски


PD-icon.svg Ова дело е во јавен домен во земји каде авторските права се плус 70 или помалку.
Nuvola apps important.svg
It is not necessarily in the public domain in the United States if published from 1923 to 1977. For a US-applicable version, see {{PD-1996}}.