По поле одат аргати

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„ По поле одат аргати “


По поле одат аргати,
аргати млади невести,
афион ќе ми копаат,
по тие ниви велешки.
Патот го води Гроздана,
Гроздана, мома убава
и по неа Невена,
Невена Георгиева.
Песни ми пеат ајдучки,
ајдучки, ем партизански
и во песните зборуваат:
„смрт или слобода“.


Извор[уреди]