Ој Сатеско, реко силна

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ој Сатеско, реко силна
на Дебарца мома милна
твојта снага ширна и градна
чиста бистра, водо ладна

В бојот беше силна и храбра
мостовита, мрилна и ширна
твојте борци, ведри и силни
те бранеја с гради силни

Одред Славеј храбар и жеден
со командантот Коста славен
Ботун тресе бој се водел
и победа славна донел

Ој Сатеско, реко силна
на Дебарца мома милна
под тебе се знамиња вејат
за слобода пејат.

Извор[уреди]

Надворешни врски[уреди]